گروه ترجمه تخصصی بترجم

ترجمه تخصصی آنلاین اهمیت تغییر در ترجمه

     
         گروه ترجمه تخصصی بترجم
 از دیگر مواردی که در یک ترجمه خوب و مناسب می توان به آن اشاره نمود، ایجاد تغییرات مناسب در ترجمه است به نحوی که به ساختار و هدف ترجمه آسیبی وارد نسازد. در حقیقت مترجم حرفه ای مترجمی است که بتواند از این تغییرات بهترین بهره را ببرد و آنها را در جای مناسب اعمال نماید.
به طور کلی هفت نوع تغییر در ترجمه می تواند ایجاد شود که عبارتند از:
1.    قرض گرفتن در ترجمه: بدان معنا که جمله، اصطلاح، عبارت یا کلمه بدون ایجاد تغییر از متن مبدا به متن مقصد منتقل می شود. در حقیقت در این نوع تغییر لغات یا اصطلاحات از زبان مبدا قرض گرفته می شوند.
2.    قرض گرفتن ترتیب کلمات : بدان معنا که یک اصطلاح به ترتیب لغات آن ترجمه می شود. به طور مثال an encyclopedia for children به صورت «یک فرهنگنامه برای بچه ها» ترجمه می شود. یعنی در اینجا ترتیب لغات حفظ می شود.
3.    ترجمه ی تحت الفظی که به معنای ترجمه ی لغت به لغت زبان مبدا است با این تفاوت که ساختار جمله به ساختار زبان مقصد تغییر حالت می دهد.
4.    ترجمه ی تبدیلی: در این نوع ترجمه امکان دارد مثلا اسم در زبان مبدا به صورت فعل در زبان مقصد ترجمه گردد. این نوع تغییر نیز در ترجمه مجاز است.
5.    ترجمه ی تعدیلی: در این نوع ترجمه علاوه بر تغییر در ساختار و ترتیب واژگان، دیدگاه و بیان نویسنده نیز تحت الشعاع قرار می گیرد. در حقیقت مترجم با این کار قصد دارد جمله را هرچه بیشتر به زبان مقصد نزدیک نماید.
6.    ترجمه ی معادل نویسی: این نوع ترجمه بیشتر در مورد اصطلاحات و ضرب المثل ها کاربرد دارد. در این ترجمه کل عبارت یا اصطلاح به صورت کامل تغییر می کند و در واقع کلمات در زبان مبدا و مقصد هیچ ربطی به هم ندارند. بلکه مترجم معادل اصطلاح یا ضرب المثل را می یابد و آن را جایگزین می نماید.
7.    ترجمه ی فرهنگی: در این نوع ترجمه امکان دارد در متن مبدا مواردی ذکر گردد که در زبان مقصد هیچگونه آشنایی با آن وجود ندارد و یا معادلی برای ان وجود ندارد. در این موارد مترجم می بایست در رابطه با آن اصطلاح توضیحاتی را اضافه کند و یا از معادل هایی استفاده نماید که در زبان مقصد با ذهن خواننده همخوانی داشته باشد.
همانطور که مشاهده می کنید تغییر در ترجمه از اهمیت بالایی برخوردار است و چنانچه مترجم از این نوع تغییرات و نحوه ی اعمال آنها آگاهی کافی نداشته باشد، چه بسا کل ترجمه با مشکل مواجه شود و خواننده نتواند مقصود اصلی متن را درک نماید. یکی از خدمات بترجم دارا بودن تیمی حرفه ای از مترجمینی است که آشنایی کامل با اصول ترجمه دارند و می توانند به راحتی این تغییرات را به بهترین وجه ممکن و با حفظ امانت نویسنده اعمال نمایند. و بهترین ترجمه را ارائه دهند.
مطالب مرتبط
ترجمه تخصصی آنلاین؛ اهمیت سرعت

ترجمه تخصصی آنلاین؛ اهمیت سرعت

16:28 1396/01/09

انجام خدمات ترجمه تخصصی در گروه ترجمه مدرن بترجم

ادامه مطلب
ترجمه تخصصی

ترجمه تخصصی

17:37 1396/03/16

ترجمه تخصصی ترجمه ای است که در آن مترجم متون تخصصی در رشته های مختلف را به زبان مقصد بر می گرداند.

ادامه مطلب
ترجمه تخصصی آنلاین؛ ارزش دقت

ترجمه تخصصی آنلاین؛ ارزش دقت

14:59 1396/01/11

ارزش و تاثیر دقت در خدمات ترجمه تخصصی در گروه ترجمه مدرن بترجم

ادامه مطلب
ترجمه تخصصی آنلاین؛ نخست کیفیت

ترجمه تخصصی آنلاین؛ نخست کیفیت

12:54 1396/01/07

انجام خدمات ترجمه تخصصی در گروه ترجمه تخصصی بترجم

ادامه مطلب

خدمات

آخرین مطالب

Merry Christmas - سال نو میلادی مبارک

As Christmas is upon us, we find ourselves reflecting on the past year and on those who have helped us shape our business

21:46 1396/10/04
نظريه هاي ترجمه و کاربرد آنها در ترجمه متون

براي واژه "ترجمه" (Translation) تعاريف متعددي از سوي متخصصين ارائه شده است که به تعدادي از آنها در اين نوشته اشاره مي­شود

18:29 1396/10/04
شب یلدا فرصتی برای چند لحظه بیشتر کنار هم بودن

تنها چند دقیقه ناقابل مى تواند از یک شب عادى، شب یلدا بسازد؛ ولى با هم بودن است که آن را نیک نام کرده و در تاریخ ماندگار شده است.

11:50 1396/09/28
تخفيف 20 درصدي به مناسبت اولين سالگرد فعاليت وب سايت بترجم

از تاريخ 9 مهر ماه تا 30 مهر ماه تخفيف 20 درصدي براي همه سفارشات با هر کيفيتي

14:11 1396/07/10
اولین سالگرد فعالیت وب سایت بترجم

یک سال قبل در تاریخ 9 مهرماه 95 فعالیت وب سایت بترجم شروع شد

14:04 1396/07/10
عضویت بترجم در انجمن عملی تجارت الکترونیک ایران

بترجم به عضویت حقوقی انجمن تجارت الکترونیک ایران درآمد

17:25 1396/04/16
کاهش هزینه ترجمه در همه تخصص ها و کیفیت ها

کاهش 10 درصدی هزینه های ترجمه در همه تخصص ها و کیفیت ها به نفع کاربران بترجم

17:01 1396/04/16