گروه ترجمه تخصصی بترجم

تکنیکهای ترجمه صحیح زبان انگلیسی به فارسی و بالعکس را در سه گام بیاموزید

     
         گروه ترجمه تخصصی بترجم
 هر زبانی در دنیا دارای دستور خاص خود میباشد. و در زبان محاوره ای جملاتی استفاده می گردد که ممکن است در هنگام ترجمه به دیگر زبانها بی معنی باشد یا منظور اشتباهی را برساند. در زبان فارسی و انگلیسی نیز این قوانین پابرجا هستند. اما اگر تکنیکهای ترجمه صحیح زبان را بدانید نیازی نیست ساعتها برای پیدا کردن یک جمله ای که برای ما معنا و مفهومی ندارد سرگردان شوید. در این مقاله قصد داریم در خصوص تکنیکهایی کاربردی جهت ترجمه انگلیسی به فارسی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

تکنیکهای ترجمه صحیح

تکنیک اول: تشخیص تخصص مربوط به مقاله

در اولین گام از مجموعه تکنیکهای ترجمه صحیح شما بعنوان یک مترجم ابتدا باید تشخیص دهید که مقاله ی پیش رو مربوط به چه رشته یا تخصصی میباشد. سپس با پیدا کردن منابع مربوط به آن رشته کار ترجمه را آغاز نمائید. جهت ترجمه به هر دو منبع انگلیسی و فارسی نیاز خواهید داشت. فرض کنیم مقاله شما در خصوص دندانپزشکی است. بنابراین چند وبسایت مربوط به آموزشها و اصطلاحات دندان پزشکی را دم دست داشته باشید. برای ترجمه واژگان تخصصی به آن نیاز خواهید داشت.

تکنیک دوم: تشخیص کنایه ها و اصطلاحات در متن

چه در فارسی چه در انگلیسی و یا هر زبان دیگری ما در متن ها با تعدادی اصطلاح و کنایات برخورد خواهیم کرد. بعنوان مثال ممکن است جمله یا اصطلاحی مانند "walk on eggs" را در یک پاراگراف ببینید. آنرا چه معنی میکنید؟ روی تخم مرغ قدم بزن!!؟ خیر همچین ترجمه ای در فارسی کاربردی ندارد. مجموعه تکنیکهای ترجمه صحیح به شما میگوید هر چیزی را که میبنیید نیاز نیست حتماً آنرا عیناً به فارسی برگردانید. برای جمله بالا میتوانید جمله ای مانند "ریسک کردن" یا "دل به دریا زدن" را استفاده کنید. البته در ترجمه های تخصصی کمتر با این موارد مواجه میگردید. اما بارها مشاهده شده که در بعضی متون انگلیسی نویسنده ها بسیار راحت حرف دلشان را مینویسند و ممکن است گاهی برای عوض شدن حال و هوای خواننده جمله ی با مزه ای را نیز درج نمایند.

تکنیک سوم: اصل مطلب را برسانید

از جمله تکنیکهای ترجمه سعی در رساندن اصل مطلب است. گاهی جملات انگلیسی را اگر بخواهیم کلمه به کلمه معنی کنیم ممکن است بجای رساندن مفهوم جمله ، بیشتر باعث سردرگمی خواننده شویم. بنابراین بدون آنکه آسیبی به مفهوم اصلی جمله برسانید، سعی کنید جمله را کوتاهتر و مفیدتر ترجمه نمایید. به گونه ای که خواننده به راحتی متوجه منظور آن گردد.
تکنیکهای ترجمه بسیارند که تنها با کسب تجربه به مرور زمان به دست می آید. ممکن است کسی استاد زبان باشد اما برای ترجمه کردن صحیح یک مطلب با مشکل مواجه گردد. بنابراین ترجمه زبان صرفا داشتن مدرک عالیه و تخصصی نیست بلکه تجربه نیاز است تا بتوان در این زمینه موفق بود.

مطالب مرتبط
ترجمه فارسی به انگلیسی

ترجمه فارسی به انگلیسی

18:13 1396/04/03

در این نوع ترجمه مترجم می بایست دقت لازم را مبذول دارد تا بتواند ترجمه کاملی ارائه داده و عمق مطلب را انتقال دهد.

ادامه مطلب
ترجمه تخصصی کتاب و اصول نگارش چگونگی تغییر اصطلاحات و کنایه های خارجی

ترجمه تخصصی کتاب و اصول نگارش چگونگی تغییر اصطلاحات و کنایه های خارجی

12:58 1395/12/11

برای آنکه بتوانیم لذت مطالعه ای شیرین را به خواننده هدیه کنیم نیازمند آن هستیم که در ترجمه تخصصی کتاب موارد اساسی و اصول نگارش را بدرستی رعایت نماییم.

ادامه مطلب
ترجمه انگلیسی به فارسی

ترجمه انگلیسی به فارسی

17:16 1396/03/16

ترجمه ی انگلیسی به فارسی نوعی ترجمه است که قاعدتا در کشورهای فارسی زبان عمومیت بیشتری دارد.

ادامه مطلب
ترجمه مقالات دانشجویی با سرعت و دقت بالا و استفاده از واژگان تخصصی

ترجمه مقالات دانشجویی با سرعت و دقت بالا و استفاده از واژگان تخصصی

18:38 1395/11/27

در ترجمه، کلمات معانی مختلفی دارند و همان معانی در فارسی مترادفهای سبک و سنگینی نیز دارند. در ترجمه مقالات دانشجویی استفاده از کلمات مناسب بسیار مهم است

ادامه مطلب

خدمات

آخرین مطالب

Merry Christmas - سال نو میلادی مبارک

As Christmas is upon us, we find ourselves reflecting on the past year and on those who have helped us shape our business

21:46 1396/10/04
نظريه هاي ترجمه و کاربرد آنها در ترجمه متون

براي واژه "ترجمه" (Translation) تعاريف متعددي از سوي متخصصين ارائه شده است که به تعدادي از آنها در اين نوشته اشاره مي­شود

18:29 1396/10/04
شب یلدا فرصتی برای چند لحظه بیشتر کنار هم بودن

تنها چند دقیقه ناقابل مى تواند از یک شب عادى، شب یلدا بسازد؛ ولى با هم بودن است که آن را نیک نام کرده و در تاریخ ماندگار شده است.

11:50 1396/09/28
تخفيف 20 درصدي به مناسبت اولين سالگرد فعاليت وب سايت بترجم

از تاريخ 9 مهر ماه تا 30 مهر ماه تخفيف 20 درصدي براي همه سفارشات با هر کيفيتي

14:11 1396/07/10
اولین سالگرد فعالیت وب سایت بترجم

یک سال قبل در تاریخ 9 مهرماه 95 فعالیت وب سایت بترجم شروع شد

14:04 1396/07/10
عضویت بترجم در انجمن عملی تجارت الکترونیک ایران

بترجم به عضویت حقوقی انجمن تجارت الکترونیک ایران درآمد

17:25 1396/04/16
کاهش هزینه ترجمه در همه تخصص ها و کیفیت ها

کاهش 10 درصدی هزینه های ترجمه در همه تخصص ها و کیفیت ها به نفع کاربران بترجم

17:01 1396/04/16